خانه » بیانیه ها, تازه ها » توضیح ضروری درباره منشور پیشنهادی شورای ملی ایران و مسئله فدرالیسم
شورای ملی

شورای ملی

در چند روز گذشته گروهی از هم میهنان طی تماس با ما، پرسشهایی را درباره پذیرش یا عدم پذیرش فدرالیسم، در قالب بند یازده «منشور شورای ملی ایران» توسط این سازمان، و به عنوان شکل نظام حکومتی آینده ایران مطرح کردند که با توجه به اهمیت موضوع، ذکر توضیحی در اینباره ضروری است.

حزب پان ایرانیست در درازای هفت دهه مبارزات سیاسی خود در جهت برقراری حاکمیت ملت، نیل به دموکراسی و استیفای حقوق قانونی ملت ایران و اقوام ایرانی، همواره پشتیبان جنبشهای مسالمت جویانه بوده و از حرکتهای سیاسی و مدنی سازنده ای که در این راستا گام برداشتند، حمایت می کند. این رویه در شرایط خطیر کنونی کشورمان که هر آینه بیم حمله نظامی قوای بیگانه به ایران و تهدید مرزهای سیاسی کشور وجود دارد، اهمیت بیشتری می یابد و از اینرو با مطرح شدن لزوم تشکیل «شورای ملی ایران در جهت استقرار دموکراسی و حقوق بشر در ایران» توسط گروهها و شخصیتهای سیاسی مختلف، حزب پان ایرانیست و سازمانهای برونمرزی پان ایرانیست هم از جمله نخستینن احزاب و گروههای سیاسی بودند که از ضرورت شکل گیری و فعالیت این شورا حمایت کرده و حمایت می کنند.

.اخیرا آگاه شدیم در بند یازده منشور پیشنهادی این شورا، بدون اشاره به نام فدرالیسم و تحت عنوان «اصل ساختار حکومت غیر .متمرکز»، به نوع ساختار سیاسی و حکومتی آینده ایران اشاره شده است

در منشور پیشنهادی چنین می خوانیم:

پذیرش اصل ساختار حکومت غیرمتمرکز مبتنی بر تقسیم قدرت میان بخش های مختلف کشور، با فراهم نمودن زمینه مشارکت مستقیم مردم مناطق مختلف ایران از طریق ایجاد ـ نهادهای دمکراتیک محلی ـ جهت اداره امور سیاسی (انتخاب مسئولین محلی)، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محلی خود،
مسئولیت های اصلی دولت مرکزی از جمله شامل امور زیر خواهد بود:
– سیاست اقتصادی کلان کشور همانند تقسیم عادلانه درآمد ملی، مدیریت منابع زیرزمینی، چاپ و ضرب پول واحد ملی کشور،
– پدافند ملی (حفاظت از مرزها و تمامیت ارضی توسط نیروهای نظامی)،
– تعیین خط مشی های کلان در سیاست خارجی، امضای عهدنامه ها و قراردادهای بین المللی که بر عهده قوه قانون گزاری ملی است .
– تعیین حداقل استانداردهای بهداشتی و آموزشی در سطح ملی،

در این بخش مشخصا حدود فعالیتهای حکومت مرکزی ایران ذکر شده و از اینرو پذیرش محتوای این نوشته معنایی جز پذیرش موجودیت و وظایف حکومتهای محلی و طبیعتا پذیرش فدرالیسم به عنوان نظام سیاسی آینده ایران نمی تواند داشته باشد. با توجه به اینکه در زمان پذیرش ماهیت و فعالیت شورا، سخنی از شکل حکومتی آینده ایران نبود و با توجه به اینکه تعیین شکل ساختار سیاسی آینده ایران تنها در زمره اختیارات ملت بزرگ ایران است، حزب پان ایرانیست با تاکید بر ضرورت مشارکت همه اقوام ایرانی در آینده سیاسی کشور، حق تعیین ساختار نظام سیاسی آینده ایران را تنها توسط ملت ایران به رسمیت می شناسد.

پاینده ایران و ملت ایران

سازمانهای برونمرز حزب پان ایرانیست

۱۴ دیدگاه به “توضیح ضروری درباره منشور پیشنهادی شورای ملی ایران و مسئله فدرالیسم”

 1. Kiarash_zandi آبان ۱, ۱۳۹۱

  یک ایرانی میهن پرست هرگز تن به فدرالیسم نمی دهد.چراکه فدرالیسم نیرنگی برای فروپاشی وتقسیم ایران بزرگ است.
  پاینده باد میهن اهورای

  پاسخ
 2. علی بختیاری آبان ۱, ۱۳۹۱

  فدرال شدن حکومت آینده ی ایران اجتناب ناپذیر است.

  من شخصا به عنوان یک بختیاری هرگز و هرگز و هرگز برای بار هزارم زیر ظلم و ستم و تبعیض مرکز نشین ها نخواهم رفت.

  ۱) نیمه ی شرقی خوزستان
  ۲) چهارمحال و بختیاری
  ۳) لرستان
  ۴) کهگیلویه و بویر احمد
  ۵) بخش های لر نشین ایلام

  این ها ایالت “لرستان و بختیاری” آینده ی “ایران” را تشکیل خواهند داد.

  به عنوان یک لر بختیاری دوباره تکرار می کنم: هرگز و هرگز زیر بار ستم مرکز نشین ها نخواهیم رفت.

  نفت و گاز و منابع سرزمین های لرستان و بختیاری پیش از هرکجا باید در خود این سرزمین ها و برای لرها و بختیاری ها خرج بشود. به دنبال فدرالیسمی به شکل عراق هستیم و کردستان عراق را یک نمونه ی موفق می دانیم.

  هرچقدر می خواهید “منشور” بدهید. لر و بختیاری این ننگ را امضا نکرده و نخواهد کرد.

  به امید ایران آزاد و “فدرال”

  پاسخ
  • علی جان ،من هم بختیاری هستم همه ی مواردی که گفتید درست ولی اون قسمت اخری که گفتید “هر چقدر میخواهید منشور بدهید ” رو نفهمیدم دلیلش ذکرش چی بود؟ مواردی که در متن بالا بود که با نظر شما همسو بود!!!

   پاسخ
  • نريمان آذر ۲۸, ۱۳۹۱

   جنابعالی اصلا نه لری نه بختیاری،هیچ بختیاری تو این شرایط تن به فدرالیسم نمیده،منابع مالی کشور را هم میشود با یک قانون اساسی درست میان همه مناطق پخش کرد.

   پاسخ
  • نريمان آذر ۲۸, ۱۳۹۱

   جنابعالی اصلا نه لری نه بختیاری وگرنه واسه یه لقمه نان بیشتر شرفت(خاکت) رو تکه تکه نمیکردی که راحت طعمه ترکها و عربها بشه.

   پاسخ
 3. یک ایرانی میهن‌پرست هرگز به طرح‌هایی رای نخواهد داد که پایه‌های تجزیه ایران، در آینده را فرآهم کند. هرگز!

  پاسخ
 4. با سلام

  آقای علی بختیاری ببخشید شما که اصلا اصلا اصلا زیر بار ستم مرکز نشین ها نمیری پس چرا الان تو حکومت آخوندی خفه شدید و حرف نمیزنید.
  ما تا اونجایی که میبینم لر ها از طرفداران سرسخت حکومت آخوندی هستند و توی راهپیمایی ها نفر اول هستند

  پاسخ
  • اقا رضا،حالا لر ها شدن آدم بده؟!توی بحثی که قراره به نتیجه ای برای ایرانی بهتر برسیم که نباید اینگونه موضع گرفت!!!!همین لر ها بودن که نفت تو شهرشون برای اولین بار در خاورمیانه فوران کرد و الان جز فقر در این حکومت چیزی ندارن،خواش میکنم کمی با رعایت همه جانبه نظر بدین … اگه اقوام ایرانی نبودن الان هیچ چیز از تاریخمون نمونده بود،زبانشون، لباسهاشون و رسم و رسومشون یادآور تاریخ این کشوره ،همین لرها هستن که سالانه با برگزاری مراسم شاهنامه خوانی در عید نوروز ،گ.شه ای از آیین ایرانی رو با چنگ و دندون حفظ کردن

   پاسخ
  • اقای رضاکه تا اونجا که می بینی…
   ما لرها هیچ گونه امکاناتی برای قیام نداریم وگرنه تا الان ریشه نظام استبدادی فعلی را از زمین درآوردیم

   پاسخ
 5. فدرال شدن ایران در حکم تجزیه است و خیانت محسوب میشود.

  پاسخ
 6. حکومت فدرال خوبی های داره وبدی اگر اونهم درست اجرا بشه

  پاسخ
 7. ناشناس آذر ۵, ۱۳۹۱

  فدرال کردن ایران مسخره و خنده اور برای تجزیخه ایران است کجای دنیا کشور واحد را تکه پاره میکنند ان هم کشور قومیتی را !!! تا ان را طعمه تجزیه طلبان کنند .فدرالیسم فقط برای پیوستن بخش های جدا شده از ایران خوب است تا انگیزه ای برای پیوستن انها به ایران شود.

  پاسخ
  • با بخش آخر نوشتتون کاملا موافقم،”فدرالیسم فقط برای پیوستن بخش های جدا شده از ایران خوب است تا انگیزه ای برای پیوستن انها به ایران شود.”
   به نظر بنده هنوز زوده واسه فدرالی شدن.دلیلشم سطح پایین آگاهی در میان مردمه.

   پاسخ
 8. سلام بر لرستان بزرگ
  چرا ما لرها و دیگر اقوام ایران نمیتوانیم به زبان مادری خود بنویسیم وبخوانیم چرا باید منابع مالرها(نفت گاز اب سنگ…)به یغما برود در حالی که خودمان جزو فقیرترین اقوام ایرانیم چرا باید در این کشور به تمام اقوام تمسخر و ناسزا گفته شود وکسی پیگیر نباشد اما کسی نباید به فارس توهین کند چرا ما باید هرچه فارسها بگویند گوش دهیم وعمل کنیم ولی زمان صحبت کردن ما گوش شنوا نیست. لرستان همچون گذشته بیدار شده ودیگر نمیخواهد همچون ۳۰ سال جمهوری اسلامی غارت شود ما فدرالیسم میخواهیم نه ننگ
  هر بژی لورسونه گپ

  پاسخ