خانه » تازه ها, خبرها » هشدار نماینده مجلس درباره تبدیل کودک‌فروشی به «رویه‌ای عادی»

هشدار نماینده مجلس درباره تبدیل کودک‌فروشی به «رویه‌ای عادی»
۱۴ تیر ۱۳۹۶

 

9A7D341EE94_w1023_r1_s

 

یک نماینده مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، ۱۴ تیرماه، با اعلام این که فروش کودکان در مناطق حاشیه‌ای تهران به «رویه‌ای عادی» تبدیل شده این پدیده را «جنایتی سازمان‌یافته» دانست و بر لزوم پیگیری و حل آن تأکید کرد.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: «در برخی از مناطق حاشیه‌ای شهر تهران، توسعه خیابان‌ها، زیباسازی و غیره در اولویت است اما به جهت پاکسازی از معضلاتی چون اعتیاد، سوءاستفاده از کودکان و کودک‌فروشی در اولویت قرار نگرفته است.»

وی زنان معتاد را متهم اصلی پدیده کودک‌فروشی دانست و افزود: «بر اساس بازدیدهای صورت‌گرفته این زنان معتاد و خودفروش بوده و نوزادی را که به دنیا می‌آورند به راحتی در معرض فروش قرار می‌دهند.»

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با بیان این که این نوزادان نه از وضعیت جسمی سالمی برخوردارند و نه هویت درستی دارند، گفت که از تعداد این کودکان بی‌هویت آمار دقیقی در دست نیست، اما قطعا روزانه به تعدادشان افزوده می‌شود که یا در معرض فروش قرار می‌گیرند یا از آنها در کارهای مختلف استفاده می‌شود.

وی عدم اطلاع‌رسانی و پنهان‌کردن موضوعاتی چون وضعیت زندگی زنان معتاد و کودک‌فروشی را مسبب «تشدید آسیب‌ها» دانست و بر لزوم برگزاری اجلاسی برای طرح این موضوع و یافتن راهکاری شفاف برای آن تاکید کرد.

این نماینده مجلس، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی و کمیته امداد را مسئول پیگیری این معضل اجتماعی معرفی کرد و در عین حال از خلاءهای قانونی در این باره انتقاد کرد.

به گفته برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، پدیده «کودک‌فروشی» در ایران از چند سال پیش گسترش یافته است که بیشترشان هم فرزندان زنان کارتن‌خواب و معتاد هستند.

نظرات