خانه » تازه ها, خبرها » گستاخی بانک ها در ایجاد فساد و دفاع مسئولان از عملکرد آنها از زبان یک نماینده مجلس

گستاخی بانک ها در ایجاد فساد و دفاع مسئولان از عملکرد آنها از زبان یک نماینده مجلس
۱,  اسفند , ۱۳۹۵

 

TEST-7-390x205-n4gcxt9hrfio3jf2gm1mqsrdfjes58li4kxtouwwuc

 

بخشی از سخنان امیر خجسته نماینده مردم همدان و رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در صحن علنی مجلس:

بیشترین فسادهای مالی در بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی رخ می‌دهد. طبق اصل ۸۴ قانون اساسی، باید نظارت مستمر روی بانک ها باشد و بانک مرکزی با تمام قوا در مقابل فساد سینه سپر کند تا این فسادها برچیده شود.فسادهایی که در کشور شده، به دلیل عدم نظارت بانک مرکزی است. متأسفانه در سال های گذشته، دستگاه های نظارتی در این باره هیچ کاری نکرده اند. در نتیجه بانک ها گستاخ گشته و به یکسری بنگاه های اقتصادی تبدیل شده اند که پول های مردم را جمع کرده و بعد وارد تجارت و برج سازی و کارهای دیگر در داخل و خارج کشور می کنند.

این اقدامات کاملا غیر قانونی است، با این حال ما به این موضوع ورود کرده ایم و قطعا در آینده ای نزدیک، شاهد رخدادهایی جالبی خواهیم بود.

متأسفانه دامنه فساد در بانک ها بسیار است و پرسش های زیادی وجود دارد؛ از جمله اینکه چرا نباید معلوم باشد ۵۰ هزار میلیارد تومانی که اکنون مطرح است، کجاست؟ چرا در بانک دی و سرمایه، باید صدها هزار میلیارد تومان به غارت برود؟!

تجربه نشان داده است، هر جا سکوت کرده اند پشت پرده فساد بوده؛ بنابراین، ما از سکوت و گزارش نکردن، این استنباط را داریم که همکاری با مفاسد اقتصادی رخ داده است.

هم اکنون بیشترین فساد در بانک هاست و تا کنون چندین نفر از بانک ملی و بانک سرمایه و چندین بانک دیگر دستگیر شده اند؛ این نشان می دهد که فساد دامنگیر است.

متأسفانه همه مفسدین با رانت و ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با سیستم، مرتکب این فسادها شده اند. اینها یک شبکه هستند و سازماندهی شده و شبکه ای سیستمی را چیده اند که خبر به بیرون درز نکند و متأسفانه افرادی در سیستم هستند که از آنها دفاع می کنند.
متأسفم بابت افراد بانفوذ در نظام که چندین بار از عملکرد این مفسدان دفاع کرده اند؛ اما اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، مجبوریم از طریق روزنامه ها و اصحاب رسانه، نام این افراد را اعلام کنیم.

هیولای فساد در حال بلعیدن نظام است و بدون یک عزم راسخ ملی و برخورد مسوولانه ی شدید ملت با فساد سیستماتیک (به گفته احمد توکلی) نمی توان آن را از دهان این هیولا بیرون کشید و به گفته کارگزاران نظام امیدی به نجات نیست. امروز دیگر وصف آنچه اتفاق می افتد علاج کار نمی باشد که ملت ایران به میزان فساد در همه کشور آگاه گردیده است.

 

گستاخی بانک ها در ایجاد فساد و دفاع مسئولان از عملکرد آنها از زبان یک نماینده مجلس

نظرات