خانه » تازه ها, مقالات » کمتر مزخرف بگوییم(درباره میزان مصرف آب برای‌ سبزه هفت سین)

کمتر مزخرف بگوییم(درباره میزان مصرف آب برای‌ سبزه هفت سین)
۲۵ اسفند ۱۳۹۵

کاوه-مدنی-1

نوشته ای خشمگینانه از دکتر کاوه مدنی برنده جایزه «دانشمند جوان برجسته جهان» در علوم زمین*

اعلام آمادگی جدی برای تشکیل و شرکت در کمپین “کمتر مزخرف بگوییم” برای مقابله با پوپولیسم؛ نوشته‌اند سبزه عید ۱۵۰۰ لیتر آب را هدر می‌دهد، مزخرف بس است!

لوس بازی هم دیگر حدی دارد. کارها و حرف‌های این‌چنینی فقط تأثیر منفی دارد و باعث ایجاد بی تفاوتی جامعه نسبت به مسائل محیط زیستی می‌شود.

یک روز میگویند در روز درختکاری درخت نکارید و یک روز می گویند سبزه عید را فراموش کنید. لابد از فردا نفس هم باید کم بکشیم چون هوای پاک کم است!

جمع کنید این بساط کاسبی و پوپولیسم را. خجالت آور است. گندم کالای استراتژیک است، بله! اما سالی ۱۰۰ گرم گندم و عدس و ماش خیس کردن توسط هر خانواده برای شادی و جشن، آب را از بین نمی‌برد. ارزش شادابی و حس خوب سفره هفت سین را برآورد کرده اید؟

هزار و پانصد لیتر آب برای جوانه زدن یک کیلو بذر سبزه هفت سین؟ اینهایی که این محاسبات را انجام داده اند تا حالا سبزه خیس کردن را از نزدیک دیده اند؟ مسخره بازی و مزخرف گفتن بس است! مردم در مورد محیط زیست مسئولند اما قرار نیست شادی مردم را با اطلاعات دروغ سلب کنیم.

از صبح تا شب دارند تو مملکت کمپین جدید راه می‌اندازند. حالا که کمپین زدن مد و کلاس دارد من هم می‌خواهم کمپین “کمتر مزخرف بگوییم” را راه انداری کنم. لطفا از این به بعد از هش تگ کمترمزخرفبگوییم در مقابله با پدیده پوپولیسم و خرافات و چرندیات و دروغ و دغل بازی محیط زیستی استفاده کنیم.

اتحادیه علوم زمین اروپا دکتر کاوه مدنی، استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن، را به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد.
این محقق ۳۵ ساله در سال ۲۰۱۲ نیز توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی از «ده چهره جدید مهندسی عمران» انتخاب شده بود.

 

کمتر مزخرف بگوییم(درباره میزان مصرف آب برای‌ سبزه هفت سین)

نظرات