خانه » تازه ها, خبرها » جلسه محرمانه در ترکیه پیش ازحمله به موصل

جلسه محرمانه در ترکیه پیش ازحمله به موصل

۰۲ مرداد ۱۳۹۳

یک روزنامه مخالف دولت آنکارا فاش کرد: گروهک تروریستی ˈداعشˈ در آستانه اشغال موصل، تحت حمایت سازمان اطلاعات ترکیه، نشست محرمانه ای در استانبول برگزار کرده است.

 

44

به گزارش ایرنا، روزنامه ˈآیدینلیکˈ روز پنجشنبه در صفحه نخست خود با عنوان ˈنشست محرمانه داعش در استانبولˈ نوشت: در این نشست که ۲۸ فوریه تا دوم مارس سال جاری میلادی (۹تا ۱۳ اسفند۹۲) ادامه داشت، مسعود بارزانی نیز یک نماینده اعزام کرده بود.

این روزنامه می نویسد: به دنبال نشست محرمانه استانبول، در نشست دیگری در اردن که در اول ژوئن (۱۱ خرداد ) برگزار شد، تاریخ شروع عملیات داعش در عراق نیز قطعی شد.

آیدینلیک افزود: با افشای فرایند شکل گیری اقدامات خونین داعش در سوریه و عراق، از نیات حزب حاکم ˈآکˈ که چگونه به عنوان بخشی از یک توطئه بین المللی علیه این دوکشور قرار گرفته، نیز پرده برداشته می شود.

به نوشته این روزنامه، طرح عملیات تروریستی داعش در عراق و ایجاد یک سد ˈسنیˈ در مقابل ˈشیعیانˈ در نشست محرمانه استانبول، بررسی و تصویب شد. در این نشست نمایندگان گروه های حامی داعش تحت حمایت های امنیتی سازمان اطلاعات ترکیه (میت) در هتل ˈ گوننˈ در منطقه ˈینی بوسناˈ ی استانبول گرد آمده بودند.

این روزنامه می افزاید: تحقیقات انجام شده نشان می دهد این نشست با اطلاع ترکیه، عربستان و اردن و با اقدام حزب حاکم آک در استانبول تشکیل شده است.

آیدینلک با اشاره به اینکه مصادف بودن این نشست با نشست ترکمن های سوریه در همین هتل موجب افشا شدن نشست داعش در استانبول شد، نوشت: در این نشست از گروههای افراطی سنی از جمله مسوول اطلاعاتی اردن، از مسوولان سابق حزب بعث عراق، عوامل جماعت نقشبندی، سازمان تروریستی جیش المجاهدین، انصار الاسلام، جیش انصار السن، جیش الطایفه منصور، جیش الاسلامی و شورای انصار التوحید شرکت کرده بودند. بارزانی نیز یک نماینده از سازمان اطلاعات کردها را به این نشست اعزام کرده بود.

آیدینلیک مدعی شد: اطلاعات بدست آمده نشان می دهد نوری المالکی نیز پیشتر از برگزاری چنین نشستی در استانبول با خبر شده و تهران را در جریان امر گذاشته بود. مالکی خواسته بود که به نوعی اقلیم کردستان عراق را از قرار گرفتن در حلقه یک توطئه بین المللی علیه دولت مرکزی آن کشور برحذر دارد.

آیدینلیک ادعا کرد: برغم تلاشهای تهران و واسطه کردن احمد چلبی از مخالفان صدام حسین، بارزانی ترجیح داد که در داخل این توطئه بین المللی جای گیرد.

این روزنامه می افزاید: با پیش روی داعش در عراق، نیروهای حامی این گروهک در ۱۶ جولای (۲۵ تیر)، نشستی را در اردن برگزار کردند. در این نشست بیش از ۳۰۰ تن از حامیان داعش شرکت داشتند.

 

http://www.pan-iranist.info/%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B5/

نظرات