خانه » تازه ها, خبرها » علیرغم انتقادات تند اعضای حزب جمهوری خلق ترکیه اردوغان گفت:علیه داعش سخن نمی گویم

علیرغم انتقادات تند اعضای حزب جمهوری خلق ترکیه اردوغان گفت:علیه داعش سخن نمی گویم

۰۴ تیر ۱۳۹۳

ˈرجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه گفت: مخالفان من می خواهند که علیه داعش سخنان تحریک آمیز بگویم ولی من علیه داعش سخن نخواهم گفت. به گزارش سازمان جوانان حزب پان ایرانیست به نقل از ایرنا، اردوغان روز چهارشنبه با بیان اینکه رهبران احزاب مخالف جمهوریخواه خلق و حرکت ملی می خواهند که من با بیانات تند علیه داعش عناصر این گروه را تحریک کنم ، مخالفان خود را به تلاش برای ایجاد خونریزی علیه شهروندان گروگان ترکیه در دست داعش متهم کرد.

 

5785664

 

کمال قلیچدار اوغلو رهبرحزب مخالف ترکیه روزگذشته گفته بود: نخست وزیر ترکیه چرا به داعش تروریست نمی گوید ؟ رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه گفت: چرا تاکنون ˈرجب طیب اردوغانˈ در مورد گروه تروریستی و تکفیری داعش ، عبارت تروریست را به زبان نیاورده است. نخست وزیر ترکیه مدعی شد که جان حدود ۸۰ شهروند ترکیه که در عراق توسط داعش به گروگان گرفته شده اند در خطر است و به این دلیل نمی تواند علیه داعش بیانات تحریک کننده داشته باشد.

اردوغان مخالفان خود را که خواهان اقدام جدی ترکیه علیه داعش هستند به بی وجدانی متهم کرد. رهبر بزرگترین حزب مخالف ترکیه در مجلس این کشور روز سه شنبه در سخنانی که از طریق برخی شبکه های تلویزیونی خصوصی به صورت زنده پخش شد، افزود: بارها به دولت اردوغان هشدار دادیم که از دادن سلاح به معارضان و گروههای تروریستی در سوریه خودداری کند و اکنون گروه تروریستی داعش در عراق بیداد می کند. وی با بیان اینکه در آینده نزدیک اسناد مربوط به همکاری های دولت اردوغان با گروه های تروریستی در سوریه را فاش خواهند کرد، ادامه داد: اگر در سوریه و عراق صلح برقرار می شد این روند به نفع ترکیه نیز بود و حزب متبوعش پیشنهاد می کند که ترکیه به جای دادن سلاح به تروریست ها ، برای تامین صلح در منطقه ،سازمان ملل را وارد عمل کند. قلیچدار اوغلو تاکید کرد که به رغم گروگان شدن شهروندان ترکیه به دست داعش در موصل هنوز نخست وزیر ترکیه از بکاربردن عبارت تروریست در مورد این گروهک خودداری می کند و تا کنون داعش را تروریست معرفی نکرده است.

در پی تحولات اخیر در عراق احزاب مخالف حرکت ملی و سعادت ترکیه نیز سیاست های دولت آنکارا در قبال تحولات منطقه را بباد انتقاد گرفتند. دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی دولت اردوغان را به اجرای سیاست هایی که منافع ملی ترکیه را به خطر انداخته متهم کرد و گفت: سیاست خارجی دولت ترکیه ورشکسته است.

ˈتمل کاراملا اوغلوˈ مسوول روابط خارجی حزب اسلامگرای سعادت ترکیه نیز به دولت اردوغان هشدار داد که گروه تروریستی و تکفیری داعش ابزار امپریالیسم برای تضعیف و تجزیه کشورهایی است و ضرر آن متوجه ترکیه نیز خواهد بود. وی با یادآوری اینکه امپریالیست ها و در راس آن آمریکا در تلاش تضعیف کشورهای بزرگ اسلامی و تجزیه آنها به کشورهای کوچک هستند، گفت: ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه باید متوجه ایمن واقعیت باشد که در صورت ادامه وضعیت کنونی پس از سوریه و عراق نوبت به ترکیه خوهد رسید ˈکاراملا اوغلو ˈ افزود: ترکیه در تحولات سوریه دچار خطا شد و در خصومت با بشار اسد رییس جمهوری سوریه از داعش حمایت کرد و اکنون در موصل و در عراق با مشکل رو به رو شده است. وی گفت: تحولات کنونی ادامه توطئه طرح آمریکایی خاورمیانه بزرگ با شکل دیگری است و باید کشورهای منطقه هوشیار باشند. برخی کارشناسان معتقدند داعش در مورد گروگانها و حفظ جان آنها به ترکیه تضمین داده است و اردوغان به بهانه حمایت و محافظت از سلامت گروگانهای ترکیه کارهای خود توجیه می کند.

چند روز پیش اردوغان در گفتگو با جو باید ن از وی خواست علیه داعش کاری نکنندبه نوشته صباح، اردوغان در تماس تلفنی با ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا به وی گفته است که امنیت جانی کارکنان کنسولگری ترکیه در ˈموصلˈ که از سوی عناصر تروریستی ˈداعشˈ به گروگان گرفته شده اند ، ˈخط قرمزˈ ترکیه است و آمریکا و عراق در این راستا نباید به عملیاتی علیه تروریستها دست بزنند که موجب به خطر افتادن جان گروگانهای ترکیه ای شود.
http://www.pan-iranist.info/%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D8%BA%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AE/

نظرات