خانه » تازه ها, خبرها » باز شدن بزرگترین گذرگاه مرزی ایران و عراق

باز شدن بزرگترین گذرگاه مرزی ایران و عراق

۲۴ مهر ۱۳۹۳
وزارت کشور عراق از بازشدن قریب الوقوع گذرگاه «المندلی» بزرگترین گذرگاه مرزی خود با ایران خبر داد.

 

Iraq-Iran-Map-620x431

به گزارش فارس، مقامات مسئول عراقی در راستای تقویت رابطه با همسایه مهم و استراتژیک خود در منطقه قصد دارند به زودی بزرگترین گذرگاه مرزی با خود با این کشور را باز کنند.

رسانه‌های عربی با انتشار این خبر نوشتند: وزارت کشور عراق طی بیانیه‌ای که «علی حسین رحیمه الساعدی» معاون امور امنیت فدرال آن را قرائت کرد، اعلام کرد که تلاش دارد گذرگاه «مندلی» در «دیالی» و واقع در مرزهای خود با ایران را باز کند. این گذرگاه بزرگترین و مهمترین گذرگاه مرزی نزدیک به بغداد خواهد بود که دارای جاده‌های خوب و ایمن است که می‌تواند دو طرف ایرانی و عراقی را به خوبی با یکدیگر مرتبط کند.

ساعدی درباره انتخاب مدیران گذرگاه‌های مرزی گفت که این انتخاب منحصر به وزارت کشور است و یک کمیته عالی در این وزارتخانه افراد شایسته‌تر و اصلح‌تر را از میان نامزدهای تصدی این مدیریت‌ها انتخاب خواهد کرد و دولت‌های محلی و استانداری‌ها حق دخالت در این امر را ندارند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که گذرگاه مندلی در استان مرزی دیالی در مجاورت با ایران واقع شده و یکی از راه‌های مبادلات تجاری میان دو کشور به شمار می‌رود. فعالسازی و گسترش فعالیت این گذرگاه می‌تواند زمینه تحول در مبادلات تجاری میان دو کشور را فراهم آورد و روند صادرات کالای ایرانی به داخل عراق را تسریع بخشد.

عراق ۱۳ گذرگاه مرزی زمینی، ۵ گذرگاه هوایی و ۵ گذرگاه آبی با کشورهای همسایه دارد که یکی از مهمترین آنها مندلی است.

 

 

http://www.pan-iranist.info/%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1/

نظرات