خانه » تازه ها, خبرها » حیدر عبادی مامور تشکیل کابینه در عراق شد

 

حیدر عبادی مامور تشکیل کابینه در عراق شد

۲۱ مرداد ۱۳۹۳

رئیس جمهور عراق، حیدر عبادی، معاون رئیس مجلس و نامزد پیشنهادی ائتلاف ملی عراق را به عنوان نخست وزیر جدید مسئول تشکیل کابینه کرده است.

آقای عبادی جایگزین نوری مالکی می‌شود که پیشتر گفته بود به دلیل نقض قانون اساسی از رئیس جمهور شکایت می‌کند.

ائتلاف ملی عراق، متشکل از گروه‌های شیعه، توانست توافق برخی متحدان نوری مالکی را کسب کند و تعداد کرسی‌های خود در پارلمان را به بیش از ۱۲۰ برساند.

پیش از این اکثریت با ائتلاف “دولت قانون” به رهبری نوری مالکی بود که حدود ۹۰ کرسی را در انتخابات پارلمانی برده بود.

ساعاتی بعد از معرفی آقای عبادی متحدان نوری مالکی در بیانیه‌ای معرفی او به عنوان نخست‌وزیر را رد کردند.

این در حالیست که خلف عبد الصمد نمانیده پارلمان عراق و از رهبران حزب الدعوه اعلام کرد که حیدر العبادی نماینده خودش است. حزب الدعوه تاکید دارد که نامزد دولت قانون برای نخست وزیری نوری المالکی است و از این مسئله عقب نشینی نمی‌کند.

15-742

وی تصریح کرده است که ۴۳ نماینده از ۵۳ نمانیده حزب الدعوه در اولین نشست دولت قانون با تصمیم انتخاب نوری المالکی برای معرفی به عنوان نخست وزیر موافق بودند.

از سوی دیگر پایگاه خبری شبکه العالم در گزارشی به مرور زندگی‌نامه العبادی پرداخته است: حیدر العبادی متولد سال ۱۹۵۲ در بغداد است. پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری‌های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال ۱۹۷۹ همراه ۴۱ پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت که به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در همان لندن دفن شد.

تحصیلات:

حیدر العبادی دارای مدرک لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تکنولوژی بغداد در سال ۱۹۷۷ است. وی مقاطع فوق لیسانس و دکتری را در دانشگاه منچستر انگلیس گذراند و در سال ۱۹۸۰ مدرک دکتری مهندسی الکترونیک و برق گرفت.

فعالیت سیاسی قبل از سقوط صدام:

وی هم‌اکنون رئیس دفتر سیاسی و سخنگوی حزب الدعوه و عضو شورای رهبری این حزب است. العبادی مسئولیت سخنگویی حزب الدعوه را در انگلیس و خارج آن برای افشای جنایات رژیم بعث و دفاع از ملت عراق به عهده گرفت و در مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد مظلومیت مردم عراق را به گوش جهانیان رساند؛ در حالی که بسیاری از کشورهای جهان در آن زمان در قبال جنایات رژیم بعث سکوت کرده بودند.

در سال ۱۹۸۳ گذرنامه وی به دستور سرویس اطلاعاتی رژیم بعث عراق به اتهام مخالفت با رژیم صدام باطل شد.

رژیم بعث عراق سال ۱۹۸۲ دو برادر العبادی را که یکی استاد دانشگاه و دیگری کارمند دولت بود، به اتهام عضویت در حزب الدعوه اعدام کرد و سال ۱۹۸۱ برادر سومش را که دانشجوی سال دوم دانشکده پزشکی بود، به همین اتهام بازداشت کرد که این برادرش ۱۰ سال در زندان بود.

سمت های سیاسی پس از سقوط صدام:

العبادی در سال ۲۰۰۳ به سمت وزیر ارتباطات دولت عراق انتخاب شد و پس از آن در سال ۲۰۰۵ مشاور نخست‌وزیر عراق بود و برای پاکسازی شهر تلعفر از لوث القاعده و تروریست‌های تکفیری مسئولیت هماهنگ کننده کل این شهر را به عهده گرفت.

وی در سال ۲۰۰۶ وارد اولین مجلس نمایندگان منتخب عراق شد و هم‌اکنون نیز نماینده مجلس است.

فعالیت‌های شغلی:

العبادی ریاست مؤسسه تکنولوژی پیشرفته لندن را در سال ۱۹۹۳ به عهده گرفت و تا سال ۲۰۰۳ کارشناس تکنولوژی حمل‌ونقل سریع‌السیر در این شهر بود و در همین سال پس از سرنگونی رژیم بعث به عراق بازگشت. وی در سال ۲۰۰۱ یک اختراع را در زمینه حمل‌ونقل سریع السیر به ثبت رساند.

فعالیت های دیگر:

العبادی در کنار تخصص و شغل خود از فرایض دینی جدا نبوده است. وی استاد علوم قرآنی دانشکده اسلامی لندن از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ بود و کتابی درباره اسلام با عنوان “المختصر فی علوم القرآن” و همچنین کتابی درباره علوم قرآنی به زبان انگلیسی تألیف کرده است.

 

http://www.pan-iranist.info/%D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%B4/

نظرات