خانه » تازه ها, خبرها » سفیر امارات در روسیه: تحریم‌های جدیدی علیه قطر در راه است

سفیر امارات در روسیه: تحریم‌های جدیدی علیه قطر در راه است
۷ تیر ۱۳۹۶

 

 

B576721AB8AA_w1023_r1_s

 

سفیر امارات متحده عربی در روسیه از برنامه‌ریزی کشورهای عربی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه قطر خبر داد.

عمر غباش در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی «گاردین» گفته است: «این تحریم‌ها ممکن است شامل درخواست از شرکای تجاری برای انتخاب میان دوحه و یا کشورهای عربی باشد».

سفیر امارات با تاکید بر اینکه «حذف قطر از شورای همکاری خلیج فارس تنها تحریم قابل دسترس برای امارات و متحدانش علیه این کشور نیست»، افزود: «اگر قطر شروط ما را نپذیرد وقت “خداحافظی قطر” است و ما اعلام می‌کنیم که دیگر به شما نیاز نداریم».

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از روز ۱۵ خرداد تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کرده‌اند و مرزهای دریایی، هوایی و زمینی‌شان را روی این کشور بسته‌اند. این موضوع سبب شده که قطر با بحران مواد غذایی مواجه شود. در حال حاضر، ایران و ترکیه با ایجاد خطوط ویژه دریایی و هوایی، مواد غذایی به این کشور ارسال می‌کنند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر همچنین شروط ۱۳ گانه‌ای برای از سرگیری روابط و پایان دادن به تحریم قطر مطرح کرده اند؛ پیشنهادهایی که قطر خواستار مذاکره در مورد آن شده اما عربستان این درخواست را رد کرده است.

وزیر خارجه قطر روز چهارشنبه در واکنش به امتناع عربستان از مذاکره درباره پیشنهادهای ۱۳ گانه این کشور و متحدانش را غیر قابل قبول خواند و محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمدبن عبدالرحمن آل ثانی این موضع را پس از دیدار روز سه‌شنبه خود با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واشینگتن اعلام کرد.

وی در سخنانی که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: «این مغایر با اصول حاکم بر روابط بین‌الملل است، چراکه نمی‌شود فهرستی از خواسته‌ها ارائه کنید اما مذاکره را نپذیرید».

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، که او نیز در واشینگتن به‌سر می‌برد، با پافشاری بر موضع ریاض در توییتر خود نوشت: «خواسته‌های ما از قطر غیرقابل مذاکره هستند. اکنون نوبت قطر است که از حمایت از افراطگرایی و تروریسم دست بکشد».

تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها است.

نظرات