خانه » تازه ها, خبرها » وزیر خزانه‌داری آمریکا: در صدور مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تجدیدنظر می‌کنیم

وزیر خزانه‌داری آمریکا: در صدور مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تجدیدنظر می‌کنیم
۴ خرداد ۱۳۹۶

 

38602517_303

 

وزیر خزانه‌داری آمریکا به کنگره این کشور گفته درباره صدور مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران تجدیدنظر می‌کند. ایران تا سال ۲۰۲۰ بایستی ۱۵ فروند بوئینگ غول‌پیکر ۷۷۷ را تحویل بگیرد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) در جلسه پرسش و پاسخ کمیته راه‌ها و روش‌های مجلس نمایندگان گفت که وزارت خزانه‌داری در صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس و بوئینگ به ایران تجدیدنظر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منوچین همچنین از اعضای کنگره آمریکا خواست تا تحریم‌ها علیه ایران، سوریه و کره شمالی را تشدید کنند.

وزیر خزانه‌داری دولت ترامپ گفته است: «ما هرآنچه را که در توان داریم به کار می‌گیریم تا به منظور حفاظت از جان آمریکایی‌ها، تحریم‌ها علیه ایران، سوریه و کره شمالی را افزایش دهیم.»

او به نمایندگان کنگره اطمینان داده که تمرکزش را روی این موضوع می‌گذارد و در این باره حتما با ترامپ صحبت می‌کند.

سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از سفر ترامپ به خاورمیانه و صحبت‌های تند او علیه ایران بیان می‌شود. رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان این سفر از ایران خواست تا به حمایت مالی از تروریست‌ها و گروه‌های شبه‌نظامی پایان دهد.

ایران همواره اتهام حمایت از تروریست‌ها در سوریه را رد کرده و می‌گوید مجوز فروش هواپیما به این کشور جزو توافق برجام بوده است.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در جمع نمایندگان کنگره تصریح کرد که تحریم‌ها واقعا تاثیرگذار بوده‌اند و باعث شده‌اند تا ایران بر سر میز مذاکرات اتمی بنشیند.

در قرارداد فروش بوئینگ به شرکت ایران‌ایر، فروش۱۵ فروند جت پهن‌پیکر مسافربری۷۷۷ به ایران تضمین شده است. این هواپیماها باید تا سال ۲۰۲۰ به ایران تحویل داده شوند و اولین سری آنها در ماه مه سال آینده (اردیبهشت ۱۳۹۷) تحویل ایران خواهد شد.

یک سخنگوی شرکت بوئینگ در پاسخ خبرگزاری رویترز درباره سخنان وزیر خزانه‌داری آمریکا در ایمیلی برای این خبرگزاری نوشته است: «بوئینگ در همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایران دنباله‌روی تصمیمات دولت آمریکاست و به آنها احترام می‌گذارد. بستن هرگونه قرارداد با شرکت‌های هواپیمایی ایران مشروط به تایید دولت آمریکاست.»

نظرات