خانه » تازه ها, خبرها » کوروش زعیم از زندان اوین به بیمارستان پارس منتقل شد

کوروش زعیم از زندان اوین به بیمارستان پارس منتقل شد

 

 ۲۰ اسفند ۱۳۹۵

 

zaeim

 

مهندس کوروش زعیم، زندانی سیاسی، روز چهارشنبه، ۱۸ اسفندماه، از زندان اوین به بیمارستان پارس تهران منتقل شد.
به گزارش تارنمای خبری – تحلیلی دماوند این زندانی سیاسی ۷۷ ساله قرار است در بیمارستان پارس تحت عمل جراحی فتق قرار بگیرد.
کوروش زعیم، فعال سیاسی ملی‌گرا و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران است که از ۲۶ تیرماه ۹۵ برای تحمل ۴ سال حبس، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
این فعال سیاسی مردادماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و مصداق اتهام تبلیغ علیه نظام نیز مقالات وی و گفتگوهایش با رسانه‌ها ذکر شده بود.
پس از گذشت چند روز از بازداشت این فعال سیاسی و در دوم مرداد، حکم چهار سال حبس در زندان به او ابلاغ شد این در حالی است که وکیل او از صدور چنین حکمی بی اطلاع بوده است.
مهندس کوروش زعیم در چهار دهه گذشته بارها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد احضار، بازجویی، بازداشت و صدور حکم قرار گرفت و زندانی شد.
او نخستین بار در سال ۱۳۶۱ بازداشت و چهار سال و نیم را در زندان سپری کرد. در سال ۱۳۸۵ به اتهام انجام «سخنرانی‌های تند» بازداشت شد و ۴۷ روز را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد.
در سال ۱۳۸۸ برای بار سوم بازداشت و ۹۱ روز را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرد. سال ۱۳۸۹ برای بار چهارم بازداشت و این بار ۲۷ روز را در زندان اوین به سر برد.
در سال ۱۳۹۱ در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب تهران به سه سال حبس تعزیری محکوم شد و همچنین بنا بر حکم ناعادلانه دادگاه از هرگونه از هرگونه فعالیت حزبی، سیاسی و مطبوعاتی منع شد.
کوروش زعیم متولد ۱۳۱۸ در شهر کاشان و دانش‌آموخته مهندسی سازه در دانشگاه ایلینویز امریکا و کارشناسی ارشد مدیریت در دانشگاه شیکاگو امریکا است.
کوروش زعیم در مقام نویسنده و مترجم تاکنون ۱۶ کتاب تألیف و ۱۱ اثر را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

نظرات