خانه » تازه ها, خبرها » سقوط قیمت نفت ایران به سطح ۲۸ دلار

سقوط قیمت نفت ایران به سطح ۲۸ دلار
‫یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴

خبرگزاری مهر گزارش داده‌است که قیمت نفت سنگین ایران در هفته گذشته به حدود ۲۸ دلار سقوط کرده‌است. بیشترین حجم صادرات نفت خام ایران از نوع نفت سنگین است.

براساس این گزارش که یکشنبه ۱۳ دی ماه منتشر شده‌است، «قیمت نفت سبک و سنگین صادراتی ایران در یک هفته اخیر بیشترین میزان کاهش را در بازار به ثبت رساند، بطوری که شاخص نفت سنگین صادراتی ایران به یکی از ارزان‌قیمت‌ترین نفت خام‌های موجود در بازار تبدیل شده‌است».

 

2DB4C3E985E6_w1000_r1_s

بر این اساس در معاملات منتهی به ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران با کاهشی ۶۴ سنتی به کمتر از ۲۸ دلار و ۴۰ سنت رسید، در حالی که از ابتدای سال‌جاری تاکنون متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران ۴۸ دلار و ۲۸ سنت بود.

قیمت نفت سبک ایران نیز به حدود ۳۱ دلار رسیده‌است، در حالی که این رقم در سال جاری بطور متوسط حدود ۵۰ دلار و ۳۴ سنت بود.

آخرین به‌روزرسانی قیمت‌های نفت اوپک نیز حاکی است که سبد نفتی این سازمان که نفت سنگین ایران را نیز شامل می‌شود در آخر سال ۲۰۱۵ به ۳۱ دلار و ۴۵ سنت رسید که پایین‌تر از ۲۵ دسامبر است.

این در حالی است که قبل از نیمه اول سال گذشته میلادی قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران حدود ۱۰۸ دلار بود. بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول اقتصاد ایران نیاز دارد که قیمت نفت در بازارهای جهانی ۱۰۷ دلار باشد.

نظرات