خانه » تازه ها, خبرها » پدافند هوایی ایران از آزمایش موفقت‌آمیز سامانه موشکی «باور ۳۷۳» خبر داد

پدافند هوایی ایران از آزمایش موفقت‌آمیز سامانه موشکی «باور ۳۷۳» خبر داد

۰۷ شهریور ۱۳۹۳
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ایران، جمعه ۷ شهریور، خبر داد که اولین شلیکِ موشک، توسط «سامانه باور ۳۷۳» که بنا است جایگزین سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی شود، با موفقیت انجام شده است.

w640_r1_s

 

به گزارش خبرگزاری فارس، فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ، از اولین شلیکِ موفق موشک توسط سامانه «باور۳۷۳» خبر داد و افزود: «ما این سامانه یا سامانه پدافندی سوم خرداد را از برخی سامانه های برد بلند دیگر کشور ها بهتر می دانیم.»

اسماعیلی ،۲۶ بهمن سال ۱۳۹۲ سامانه «باور۳۷۳ » را توانمند تر از سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی ذکر کرده بود.

سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ قادر است تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری با شناسایی و رهگیری موشک های بالستیک، کروز و هواپیماهای پروازی در ارتفاع کم آنها را مورد هدف قرار داده و منهدم کند. ایران قصد داشت از این سامانه برای مقابله با هر گونه حمله احتمالی علیه تاسیسات اتمی خود استفاده کند.

قرارداد تحویل سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران سال ۲۰۰۷ میان تهران و مسکو منعقد شد. اما شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ای را علیه ایران و با هدف بازداشتن آن از ادامه برنامه اتمی خود تصویب کرد که قرارداد تهران و مسکو را نیز تحت الشعاع خود قرار داد.

این قطعنامه محدودیت هایی برای فروش سلاحهای متعارف به ایران تعیین می کرد و از جمله امکان تحویل سامانه های موشکی، تانک، هلیکوپترهای جنگی و ناوهای جنگی به ایران را سلب می کرد.از این رو دیمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه سپتامبر همان سال فرمانی را به امضا رساند که اجرای قراداد تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران را متوقف ساخت .

ایران در واکنش به این تصمیم، از شرکت دولتی صادرات تسلیحات روسیه درخواست غرامتی به میزان چهار میلیارد دلار کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس قرار است در سامانه «باور۳۷۳ »از ۲ یا ۳ نوع موشک در لایه های مختلف استفاده شود.

گفتنی است در روزهای گذشته از چند موشک و هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) ایرانی رونمایی شد. براساس گزارشها، ۲ شهریور، از «پهپاد رهگیر کرار ۴، موشک قدیر، موشک کروز دریایی نصر بصیر و پهپاد فوتوگرامتری مهاجر ۴» در حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی رونمایی شده است.
http://www.pan-iranist.info/%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%D8%AA%E2%80%8C%D8%A2%D9%85/

 

نظرات