خانه » تازه ها, خبرها » نفیس ترین جام ایران باستان در مشگین شهر کشف شد

نفیس ترین جام ایران باستان در مشگین شهر کشف شد

۱۹ خرداد ۱۳۹۳
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بزرگ ترین محموله قاچاق اشیای عتیقه به همراه نفیس ترین جام ایران باستان در مشگین شهر خبر داد.

 

jam1
یحیی نقی زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اشیای عتیقه توسط واحد اطلاعات سپاه پاسداران مشگین شهر از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.
وی گفت: ۳۰۰ قلم اشیای بسیار ارزشمند باستانی از جمله انواع سفالینه، ابزارآلات جنگی، زیور آلات زنانه ، انواع ظروف و مهر از جنس طلا ، نقره و مفرغ و مربوط به عصر آهن دو هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوره های بعدی از جمله اشیای کشف شده است.
وی اظهار کرد: در میان این اشیا جام بسیار نفیسی بدست آمده که از زر ناب ساخته شده و از لحاظ قدمت ، ظرافت و زیبایی با جام های معروف مارلیک و حسنلو برابری می کند.
وی افزود: جام مشگین در کنار جام های مارلیک و حسنلو افتخار بزرگی برای استان اردبیل و منطقه مشگین شهر است و نشان از تمدن بسیار مهم این منطقه در پهنه ایران باستان دارد.
jam3
وی گفت: جام نقره ای کشف شده نیز بسیار ارزشمند بوده و بررسی و مطالعات این آثار توسط کارشناسان بر جسته سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شده است.
فرمانده سپاه ناحیه مشگین شهر هم در زمینه چگونگی دستگیری قاچاقچیان و کشف این اشیای عتیقه گفت: به دنبال وصول گزارش هایی مبنی بر حفاری غیر مجاز در یکی از محوطه های باستانی شهرستان مشگین شهر عملیات گسترده اطلاعاتی با همکاری دادگستری شهرستان مشگین شهر توسط عوامل مربوطه آغاز شد.
سرهنگ یدالله علیپور افزود: پس از چند ماه مراقبت کنترل و در نظر گرفتن فعالیت حفاران و قاچاقچیان سه نفر از آنها به همراه ۳۰۰ قلم اثر بسیار نفیس دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند.
وی با قدردانی از شهروندان به دلیل همکاری با اطلاعات سپاه گفت: شماره تلفن ۱۱۴ برای دریافت گزارش های مردمی پیش بینی شده است.
شهرستان مشگین شهر واقع در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب اردبیل یکی ازمناطق تاریخی استان محسوب می شود.
علاوه بر دهها اثر باستانی سایت تاریخی شهر یئری با دهها پیکره سنگی با نزدیک به هشت هزار سال قدمت در این شهرستان قرار دارد.

 

 

http://www.pan-iranist.info/%D9%86%D9%81%D9%8A%D8%B3-%D8%AA%D8%B1%D9%8A%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%DA%AF%D9%8A%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1/

نظرات